Ystäväpiiri-toiminta

Ystäväpiiri-toiminta lievittää iäkkäiden ihmisten yksinäisyyttä Ystäväpiiri-koulutuksen ja -ryhmätoiminnan keinoin.

Ystäväpiiri-ryhmät

Ystäväpiiri-ryhmät on suunniteltu Sinulle, joka koet yksinäisyyttä joskus tai ehkäpä joka päivä.

Ystäväpiiri-ryhmän tavoitteena on yksinäisyyden tunteen lievittäminen ja uusien ystävien löytäminen. Ryhmää ohjaavat koulutetut ryhmänohjaajat. Ryhmä kokoontuu 12 kertaa kolmen kuukauden ajan ja siihen osallistuu korkeintaan 8 henkilöä. Ryhmäkertojen sisällöt suunnitellaan aina osallistujien toiveiden mukaisesti.

Huom! Ota yhteyttä suoraan alueohjaajaan, jos toivot paikkakunnallesi Ystäväpiiri-ryhmää ja se ei löydy hakutoiminnolla!

Hakutulokset (101 - 120 / 198)


Nivala

Osoite: Nivala

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Pohjois-Suomen ja Lapin alueohjaaja Marjo Pääkkö, puh. 050 324 0690.


Nokia, Vihnusrinnesäätiö

Osoite: Vihnuskatu 15, 37150, Nokia

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Pirkko Mäkelä, 040 133 4652
Heidi Perttunen, 040 133 4662
Toteuttaja: Nokian kaupunki, kotihoito


Nurmes, Hannikaisen pienkoti

Osoite: Hannikaisenkatu 11 D 23, 75500, Nurmes

Ryhmä alkaa 27.2.2018 ja kokoontuu tiistaisin klo 12.30 – 14.30
Tiedustelut:
Tuula Kokko, tuula.mari.kko(at)gmail.com
Eila Soikkeli, eila.soikkeli(at)gmail.com
Toteuttaja: Ystäväpalvelu, Ystävänpysäkki


Nurmes, Kotokulman kerhohuone

Osoite: Jaakkolantie 12, 75530, Nurmes

Ryhmä alkaa 5.3.2018 ja kokoontuu maanantaisin klo 13.00 – 14.30
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Tuulikki Okkonen, 050 464 4879
Matti Timonen, 050 367 0672, mattitimone(at)gmail.com
Toteuttaja: Ystäväpalvelu, Ystävänpysäkki


Nurmes, Nurmeksen keskustan Ystävänpysäkki

Osoite: Koulukatu 3, 75500, Nurmes

Ryhmä alkaa 5.3.2018 ja kokoontuu maanantaisin klo 12.00 – 14.00
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Aamuisin klo 8.00 – 9.30
Elli Ikonen, 040 532 3625, ikonenelli(at)gmail.com
Raija Ankkuriniemi puh. 040 576 4922, raijaankkuri(at)gmail.com
Toteuttaja: Nurmeksen ev.lut. seurakunta


Nurmes, Nurmeskodin päiväkuntoutustila

Osoite: Esantie 3, 75530, Nurmes

Ryhmä alkaa 2.3.2018 ja kokoontuu perjantaisin klo 12.00 – 14.00
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Airi Kontro, 0400 128 472, airi.kontro(at)nurmeskoti.fi
Helena Halonen, 0400 670 295, helena.halonen56(at)gmail.com
Toteuttaja: Nurmeskotiyhdistys ry


Nurmes, Porokylän Ystävänpysäkki

Osoite: Porokylänkatu 5, 75530, Nurmes

Ryhmä alkaa 6.3.2018 ja kokoontuu tiistaisin klo 10.00 – 12.00
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Anni Savolainen, ystavanpysakki(at)nurmeskoti.fi
Tiina Hartikainen, 045 116 9392, ryynanen66(at)gmail.com
Toteuttaja: Nurmeskotiyhdistys ry


Nurmijärvi, Nurmilintu

Osoite: Rajamäentie 7, 01900, Nurmijärvi

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Marjo Lahtinen ja Laura Outinen, 040 317 4831
Toteuttaja: Nurmijärven kunta


Oitti/Hausjärvi

Osoite: Oitti

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Etelä-Suomen alueohjaaja Tarja Ylimaa, puh. 050 402 2528


Orimattila

Osoite: Orimattila

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Etelä-Suomen alueohjaaja Tarja Ylimaa, puh. 050 402 2528


Oulu, Caritas Matriitti

Osoite: Valtatie 37, 90500, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Anniina Riipinen, 044 468 4222
Jari Päätalo, 044 468 4345
Toteuttaja: Caritas-säätiö


Oulu, Höyhtyän palvelukeskus, Mummon kammari

Osoite: Hanhitie 15, 90150, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Maarit Näppä ja Sirke Leinonen, sirke.leinonen(at)oulunpalvelusaatio.fi
Toteuttaja: Oulun Palvelusäätiö


Oulu, Kainuuntie 1

Osoite: Kainuuntie 1, 90130, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Hanna Juselius, 044 036 9903 tai hanna.juselius(at)santamaria.fi
Jaana Mellanen, 040 554 6628 tai jaana.mellanen(at)me.com
Toteuttaja: Punainen risti, Oulun osasto


Oulu, Keskustan palvelukeskus

Osoite: Nummikatu 24, 90100, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Paula Karjalainen: paula.karjalainen(at)oulunpalvelusaatio.fi
Päivi Lilleberg: paivi.lilleberg(at)oulunpalvelusaatio.fi
Sakari Possakka: sakari.possakka(at)oulunpalvelusaatio.fi
Toteuttaja: Oulun Palvelusäätiö


Oulu, Kiiminki

Osoite: Kiiminki

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Pohjois-Suomen ja Lapin alueohjaaja Marjo Pääkkö, puh. 050 324 0690.


Oulu, Kumppanuuskeskus

Osoite: Knsankatu 53, 90100, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Jaana Toska-Tervola, 044 703 4981, jaana.toska-tervola(at)ouka.fi
Kaisa Nurmi, 044 703 5269, kaisa.nurmi(at)ouka.fi
Toteuttaja: Oulun kaupunki, Hyvinvointia edistävät palvelut


Oulu, Lassintalon Seniorikeskus

Osoite: Myllytie 4, 90500, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Jaana Toska-Tervola, 044 703 4981, jaana.toska-tervola(at)ouka.fi
Kaisa Nurmi, 044 703 5269, kaisa.nurmi(at)ouka.fi
Toteuttaja: Oulun kaupunki, Hyvinvointia edistävät palvelut


Oulu, Ommaiskortteeri

Osoite: Isokatu 47, 90100, Oulu

Ryhmä alkaa 4.9.2017 ja kokoontuu maanantaisin klo 13.30-15.00.
Ryhmä on täynnä.
Tiedustelut: Heini Kemola, puh. 040 526 8105 ja Jaana Toska-Tervola, 044 703 4981
Toteuttaja: Oulun seudun omaishoitajat ry ja Oulun kaupungin hyvinvointipalvelut


Oulu, Rantakastellin palvelukeskus

Osoite: Ranta-Kastellintie 6, 90230, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Ritva Martikainen  ja Teija Puuri, 044 703 5918
Toteuttaja: Oulun Palvelusäätiö


Oulu, Sara Wacklin-koti

Osoite: Koulukatu 4, 90100, Oulu

Tiedustelut alkavista ryhmistä: 050 4060653 (toimisto)
Toteuttaja: Oulun Palvelusäätiö