Ystäväpiiri-toiminta

Ystäväpiiri-toiminta lievittää iäkkäiden ihmisten yksinäisyyttä Ystäväpiiri-koulutuksen ja -ryhmätoiminnan keinoin.

Ystäväpiiri-ryhmät

Ystäväpiiri-ryhmät on suunniteltu Sinulle, joka koet yksinäisyyttä joskus tai ehkäpä joka päivä.

Ystäväpiiri-ryhmän tavoitteena on yksinäisyyden tunteen lievittäminen ja uusien ystävien löytäminen. Ryhmää ohjaavat koulutetut ryhmänohjaajat. Ryhmä kokoontuu 12 kertaa kolmen kuukauden ajan ja siihen osallistuu korkeintaan 8 henkilöä. Ryhmäkertojen sisällöt suunnitellaan aina osallistujien toiveiden mukaisesti.

Huom! Ota yhteyttä suoraan alueohjaajaan, jos toivot paikkakunnallesi Ystäväpiiri-ryhmää ja se ei löydy hakutoiminnolla!

Hakutulokset (41 - 60 / 191)


Jalasjärvi, Palvelukeskus Palveluportti

Osoite: Tenavatie 4, 61600, Jalasjärvi

Ryhmä alkaa maaliskuussa 2018.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset:
Susanna Viitala 044 550 3049
Katariina Matihalti 044 790 2288
Toteuttaja: JIK-peruspalveluliikelaitoskuntayhtymä



Janakkala, Tapailakoti

Osoite: Tapailanpiha 7, 14200, Turenki

Ryhmä alkaa 3.10.2017 ja kokoontuu tiistaisin klo 13.00-15.00.
Tiedustelut ryhmästä: Etelä-Suomen alueohjaaja Tarja Ylimaa, puh. 050 402 2528


Joensuu, Omaisen mielenterveystyön tukena Pohjois-Karjalan yhdistys ry

Osoite: Karjalankatu 4 a 2, 80200, Joensuu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Minna Turunen, minna.turunen@tukitupa.fi, p. 050 5648708
Katja Pesonen, katja.pesonen@tukitupa.fi, p. 050 5346772
Toteuttaja: Omaiset mielenterveystyön tukena Pohjois-Karjalan yhdistys


Joensuu, Pohjois-Karjalan Muisti ry

Osoite: Siltakatu 20 a 11, 80100, Joensuu

Ryhmätoimintaa muistisairastuneille ja heidän läheisilleen.
Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Minna Sinkkonen, minna.zinkkonen@gmail.com, p. 045 6736254
Leena Knuuttila, leena.knuuttila@pkmuistiry.fi
Mari Örn, mari.orn@pkmuistiry.fi, p. 044 3503997
Anita Soljento, anita.soljento@outlook.com, p. 044 4277310
Toteuttaja: Pohjois-Karjalan Muisti ry


Joensuu, Senioripiha, Matti-talo, 7.krs

Osoite: Rauhankatu 1A, 80100, Joensuu

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Sylvi Turunen, sylvi.turunen@jns.fi, p. 013 2674111
Hilkka Tanskanen, hilkka.tanskanen@jns.fi, p. 050 5246250 (klo 8.00–9.30)
Toteuttaja: Joensuun kaupunki, Senioripiha, tehostettu asumispalvelu


Juva

Osoite: Juva

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Itä-Suomen alueohjaaja Minna Partanen, puh. 050 360 1209


Jyväskylä, Jyvälän Setlementti

Osoite: Palokunnankatu 16, 40700, Jyväskylä

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Pauliina Kinnunen, 050 465 8376
Emma Ruokonen, 050 349 8296
Toteuttaja: Jyvälän Setlementti ry


Jyväskylä, Kortepohjan päiväkeskus

Osoite: Pehtorintie 9, 40740, Jyväskylä

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Ida-Maria Pirkkalainen, 040 724 5410
Outi Korkalainen, 040 080 4645
Toteuttaja: Jyväskylän kaupunki


Jyväskylä, Suomen Punainen Risti, Jyväskylän osasto

Osoite: Sammonkatu 4, 40100, Jyväskylä

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Päivi Polvi, 040 716 8705
Toteuttaja: SPR, Jyväskylän osasto


Järvenpää

Osoite: Järvenpää

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Etelä-Suomen alueohjaaja Tarja Ylimaa, puh. 050 402 2528


Kaarina, Hovirinnan palvelukeskus

Osoite: Isännänkatu 4, 20780, Kaarina

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Mirja Tengström, 050 373 2696
Tuula Törnblom, 050 568 5764
Toteuttaja: Kaarinan kaupunki


Kaavi, Vanhusten Tukiyhdistys ry:n vuokratalon kerhohuone

Osoite: Kalliotie 15 C, 73600, Kaavi

Tiedustelut ryhmästä: Kaarina Haatanen p. 040 8249 467, kaarina.haatanen(at)kaavi.fi


Kajaani, Arvola-koti, Kerhohuone

Osoite: Tehdaskatu 3, 87100, Kajaani

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Taru Moilanen, p. 045 128 1520
Raija Härkönen, p. 045 639 7712
Helka Kasila, p.040 525 7394
Toteuttaja: Arvola-koti


Kajaani, Onnela-koti, 2krs.

Osoite: Onnelantie 2, 87100, Kajaani

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Laura Niska, lauraniska@kamk.fi
Veera Heikkilä, p. 040 593 4595
Heini Kilpeläinen, heinikilpelainen@kamk.fi
Toteuttaja: Yrjö ja Hanna Oy palvelutalo


Kangasala

Osoite: Kangasala

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet:
Länsi- ja Sisä-Suomen, Lounais-Suomen alueohjaaja Laura Rautiainen, puh. 050 317 2562.


Kankaanpää, Kaseva

Osoite: Keskuskatu 61, 38700, Kankaanpää

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Pirita Viitala ja Irma Ristijoki, 050 337 0875, piitu.kaseva(at)gmail.com
Toteuttaja: Kankaanpään seudun vammaisjärjestöt ry


Kauhava, Alahärmän terveysasema

Osoite: Kanttorintie 5, 62300, Härmä (Kauhava)

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Pamela Rintala, 040 670 2252
Pirjo Mäkynen, 044 483 4530
Toteuttaja: Kuntayhtymä kaksineuvoinen



Kauniainen, Kauniaisten kirjasto

Osoite: Thurmaninaukio 6, 02700, Kauniainen

Ryhmä alkaa 18.9.2017 ja kokoontuu maanantaisin.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Saila Helokallio, 050 308 2452, saila.helokallio(at)kauniainen.fi
Pirkko Myyryläinen, 050 414 7883, pirkko.myyrylainen(at)kauniainen.fi
Toteuttaja: Kauniaisten kaupunki


Kemi, Keskustan palvelutalo

Osoite: Sauvosaarenkatu 25, 94100, Kemi

Ryhmä alkaa 16.10.2017 ja kokoontuu maanantaisin klo 13.00-14.30.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään: Tanja Marjanen-Korkala, 040 167 7138
Toteuttaja: Kemin kaupunki/Kemikammari ja Yhdessä ry


Kemi, Palvelukeskus Purola

Osoite: Purolantie 1, 94200, Kemi

Ryhmä alkaa 13.10.2017 ja kokoontuu perjantaisin klo 12.00-14.00.
Ryhmä on täynnä
Tiedustelut:
Satu Enqvist, 050 5963798, satu.enqvist(at)edu.lapinamk.fi
Rita Leinonen, 050 5276724, rita.leinonen2(at)edu.lapinamk.fi
Toteuttajatahot: Lapin AMK ja Toivola-Luotola Setlementti ry