Ystäväpiiri-toiminta

Ystäväpiiri-toiminta lievittää iäkkäiden ihmisten yksinäisyyttä Ystäväpiiri-koulutuksen ja -ryhmätoiminnan keinoin.

Ystäväpiiri-ryhmät

Ystäväpiiri-ryhmät on suunniteltu Sinulle, joka koet yksinäisyyttä joskus tai ehkäpä joka päivä.

Ystäväpiiri-ryhmän tavoitteena on yksinäisyyden tunteen lievittäminen ja uusien ystävien löytäminen. Ryhmää ohjaavat koulutetut ryhmänohjaajat. Ryhmä kokoontuu 12 kertaa kolmen kuukauden ajan ja siihen osallistuu korkeintaan 8 henkilöä. Ryhmäkertojen sisällöt suunnitellaan aina osallistujien toiveiden mukaisesti.

Huom! Ota yhteyttä suoraan alueohjaajaan, jos toivot paikkakunnallesi Ystäväpiiri-ryhmää ja se ei löydy hakutoiminnolla!

Hakutulokset (1 - 20 / 198)


Espoo, Leppävaaran elä ja asu -seniorikeskus

Osoite: Säterinkatu 3, 02650, Espoo

Ryhmä alkaa 12.2.2018 ja kokoontuu maanantaisin klo 13.00–15.00
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Ryhmätoiminnan palveluohjaaja, 043 825 3494 tai ryhmatoiminta.nestori(at)espoo.fi
Toteuttaja: Espoon kaupungin sosiaali- ja terveystoimi / Vanhusten palvelut


Espoo, Palvelukoti Koivu ja Tähti

Osoite: Kenttämiehentie 3, 02650, Espoo

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Eila Simola, 040 455 1566 (klo 8.00-16.00) tai eila simola(at)uvky.fi
Johanna Grannas, 040 755 1900, johanna.grannas(at)uvky.fi
Toteuttaja: Uudenmaan Vanhustehuollon kannastusyhdistys Ry


Espoo, Soukan palvelukeskus

Osoite: Soukankaari 7, 02360, Espoo

Ryhmä alkaa 20.2.2018 ja kokoontuu tiistaisin klo 13.00-15.00. Ryhmä on täynnä.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Ryhmätoiminnan palveluohjaaja, 043 825 3494 tai ryhmatoiminta.nestori(at)espoo.fi
Toteuttaja: Espoon kaupungin sosiaali- ja terveystoimi / Vanhusten palvelut


Espoo, Tapiolan palvelukeskus

Osoite: Länsituulentie 1, 02100, Espoo

Ryhmä alkaa 5.3.2018 ja kokoontuu maanantaisin klo 10.00–12.00.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Ryhmätoiminnan palveluohjaaja, 043 825 3494 tai ryhmatoiminta.nestori(at)espoo.fi
Toteuttaja: Espoon kaupungin sosiaali- ja terveystoimi / Vanhusten palvelut


Eura, Euran pääkirjaston kokoushuone

Osoite: Satakunnankatu 33, 27510, Eura

Tiedustelut ryhmistä:
Anne Katila, 044 422 4428, anne.katila(at)eura.fi, Marketta Virta, 040 579 4138 markettavirta(at)luukku.com
Toteuttaja: Euran kunnan vanhustenhuolto


Forssa

Osoite: I linja, 30100, Forssa

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Marjatta Virtanen, virmarjatta(at)luukku.com


Haapavesi

Osoite: Haapavesi

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Pohjois-Suomen ja Lapin alueohjaaja Marjo Pääkkö, puh. 050 324 0690.


Hamina

Osoite: Hamina

Lisätietoja sekä uutta ryhmää koskevat toiveet: Etelä-Suomen alueohjaaja Tarja Ylimaa, puh. 050 402 2528


Haukipudas, Haukiputaan hyvinvointikeskus

Osoite: Simppulantie 15, 90830, Haukipudas

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Jaana Toska-Tervola, 044 703 4981, jaana.toska-tervola(at)ouka.fi
Kaisa Nurmi, 044 703 5269, kaisa.nurmi(at)ouka.fi
Toteuttaja: Oulun kaupunki, Hyvinvointia edistävät palvelut


Heinola, Palvelutalo Konsuli, Sireniussali

Osoite: Konsulinkatu 2, 18100, Heinola

Tiedustelut alkavista ryhmistä: Tuttavantupa, 044 797 2429.
Toteuttaja: Jyränkölän Setlementti, Heinolan seurakunta, Heinolan kaupunki


Heinola, Tuttavantupa

Osoite: Koulukatu 18, 18100, Heinola

Tiedustelut alkavista ryhmistä: Tuttavantupa, 044 797 2429.
Toteuttaja: Jyränkölän Setlementti, Heinolan seurakunta, Heinolan kaupunki


Heinävesi, Mervin Olkkari

Osoite: Koulutie 3, 79700, Heinävesi

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Seija Tuovinen, 040 5127 630, seija.tuovinen(at)siunsote.fi
Mervi Hokka, 040 9684 280, mervi.hokka(at)gmail.com
Toteuttaja: Heinäveden kunta ja Mervin Olkkari


Helsinki, Asukastalo Mylläri

Osoite: Kiviparintie 2 J, 00920, Helsinki

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Taina Ryynänen, 045 181 0810
Irma Raatikka, 044 238 3918
Toteuttaja: Itä-Suomen yliopisto / Vanhustyön keskusliitto


Helsinki, Helsingin Mikaelin seurakunta

Osoite: Emännänpolku 1, 00940, Helsinki

Ryhmä suunnitteilla vuoden 2018 aikana.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Katri Kulmala, 09 2340 4848, katri.kulmala(at)elv.fi
Toteuttaja: Helsingin Mikaelin seurakunta


Helsinki, Kampin palvelukeskus

Osoite: Salomonkatu 21B, 00100, Helsinki

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Marja Ranta, 09 310 44529
Jaana Knape, 09 310 44548
Toteuttaja: Helsingin kaupunki, Ikääntyvien palvelut


Helsinki, Kamppi, SPR:n Koulutus- ja vapaaehtoistoiminnan keskus,

Osoite: Salomonkatu 17 B, 3.krs., 00100, Helsinki

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Senja Multala, 044-3504180, senja.multala(at)hotmail.com.
Toteuttaja: SPR:n Keski-Helsingin osasto


Helsinki, Kinaporin monipuolinen palvelukeskus, Köksä-tila 4krs.

Osoite: Kinaporinkatu 9 A, 00500, Helsinki

Ryhmä alkaa 29.3.2018 ja kokoontuu torstaisin klo 10.00-12.00.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
Anneli Syväneni, 09 310 73232
Tea Tulikallio, 09 310 24189
Toteuttaja: Helsingin kaupunki, Ikääntyvien palvelut


Helsinki, Kontulan monipuolinen palvelukeskus

Osoite: Kontukuja 5, 00940, Helsinki

Ryhmä alkaa 17.4.2018 ja kokoontuu tiistaisin klo 13.00-15.00.
Tiedustelut ja ilmoittautumiset ryhmään:
ohjaajille Seija Miettinen, seija.miettinen(at)hel.fi ja Tiina Timonen, tiina.timonen(at)hel.fi
sekä palvelutalon neuvontaan Kirsti Malkki-Bangura, 09 3106 1800
Toteuttaja: Helsingin kaupunki, Ikääntyvien palvelut


Helsinki, Koskelan palvelukeskus

Osoite: Käpyläntie 11, 00600, Helsinki

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Tiina Laine, 09 310 64474
Leila Helminen, 09 310 45998
Toteuttaja: Helsingin kaupunki, Ikääntyvien palvelut


Helsinki, Kumppanuustalo Betania

Osoite: Perämiehenkatu 13, 00150, Helsinki

Tiedustelut alkavista ryhmistä:
Sirkka Jantunen, 09 310 43 973 (klo 9.00–11.00)
Hannele Kervinen, 09 310 44 462 (klo 9.00–11.00)
Toteuttaja: Helsingin kaupunki, Ikääntyvien palvelut